Ludzie mogą być bardziej narażeni na uszkodzenia, gdy są podnoszeni przez maszyny (np. operatorzy ruchomych podwyższonych platform roboczych mogą kolidować ze strukturami napowietrznymi, a mobilny sprzęt dostępowy może być bardziej zagrożony wywróceniem, potencjalnie skutkując poważnymi lub śmiertelnymi obrażeniami). Zwiększone ryzyko związane ze sprzętem dźwigowym wymaga większego poziomu bezpieczeństwa w:
- projektowaniu i produkcji
- użytkowaniu i konserwacji
- inspekcji i dokładnym badaniu
Wymagania konstrukcyjne i konstrukcyjne dla urządzeń do podnoszenia w miejscu pracy
Prawie wszystkie urządzenia dźwigowe używane przez ludzi w pracy wchodzą w zakres dyrektywy maszynowej . Niniejsza dyrektywa, która jest wdrażana w Wielkiej Brytanii w ramach rozporządzeń w sprawie dostaw maszyn (bezpieczeństwo) z 2008 r. wymaga, aby sprzęt był bezpieczny, gdy po raz pierwszy wprowadzono go na rynek lub oddano do użytku. Zgodnie z dyrektywą producenci urządzeń dźwigowych muszą zaprojektować i skonstruować urządzenia podnoszące w celu spełnienia dodatkowych szczegółowych zasadniczych wymagań dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa (EHSR), aby zrównoważyć zagrożenia poprzez operacje podnoszenia i gdzie ludzie są podnoszeni przez podnośniki koszowe. Wymogi te są wymienione w Załączniku 1 do Dyrektywy Maszynowej i są powtórzone w Załączniku 2 do Przepisów dotyczących dostaw maszyn (bezpieczeństwo).
Wydając deklarację zgodności dla urządzeń dźwigowych, producenci muszą ocenić jej projekt i konstrukcję zgodnie z tymi wymaganiami, przeprowadzając inspekcje, badania i testy, jeśli jest to konieczne, aby spełnić te wymagania, a także spełnić uznane w branży normy jakości i bezpieczeństwa. Deklaracja zgodności może w związku z tym zastąpić wstępne dokładne badanie przed pierwszym użyciem, jeżeli urządzenie podnoszące nie zależy od montażu lub warunków montażu.
Producenci muszą wyraźnie oznaczać, za pomocą oznaczeń na urządzeniu i w instrukcji, jeżeli urządzenie dźwigowe jest przeznaczone do podnoszenia osób.
Korzystanie z urządzeń podnoszących do podnoszenia osób
Istnieje bardzo szeroka gama specjalnie zaprojektowanych sprzętów do podnoszenia osób, umożliwiających bezpieczną pracę na wysokości – zwyżki, podnośniki koszowe, podnośniki nożycowe, teleskopowe itp. Właściwy rodzaj sprzętu powinien zawsze być wybrany do danego zadania i ważne jest prawidłowe zaplanowanie działania poprzez ocenę ryzyka. Ocena ryzyka powinna również uwzględniać szczególne wymagania LOLER (rozporządzenie 5) i zatwierdzony kodeks postępowania w zakresie podnoszenia ludzi. Niektóre osoby korzystające z tego sprzętu mogą być mniej zaznajomione z ryzykiem, dlatego bardzo ważne jest szkolenie i odpowiedni nadzór nad działaniem sprzętu.
Korzystanie z urządzeń podnoszących, które nie zostały specjalnie zaprojektowane do podnoszenia osób, powinno odbywać się wyłącznie w wyjątkowych okolicznościach (np. w celu ratowania). W takich przypadkach konieczne może być podjęcie dodatkowych środków ostrożności, takich jak stosowanie wyłącznie podnośników do podstawy z dodatkowymi środkami bezpieczeństwa (takimi jak zawory zwrotne i blokowanie funkcji pochylania). Wytyczne BHP dla niezintegrowanych platform roboczych dla wózków widłowych dostarczają dalszych informacji na ten temat, w odniesieniu do niezintegrowanych platform lub koszy dla ludzi, które są tradycyjnie montowane na widłach wózków widłowych.
Częstotliwość dokładnych badań urządzeń dźwigowych wykorzystywanych do podnoszenia ludzi
W przypadku podnoszenia ludzi – bez względu na to, czy sprzęt dźwigowy jest zaprojektowany do podnoszenia, czy nie – sprzęt musi być dokładnie zbadany w odstępach co sześć miesięcy lub zgodnie ze schematem badania . Konieczne może być również przeprowadzenie innych kontroli i inspekcji przed użyciem w celu zapewnienia bezpieczeństwa.